Ceník medu pro rok 2023

05.04.2023


Milí přátelé a fanoušci Vojkovského medu. Na stránkách jsem publikoval nový ceník medu pro letošní rok a nemám z toho tentokrát vůbec radost. Jak asi uhodnete, ceny se nesnížily, naopak. A protože mám včely jako vášeň a radost a ne jako prostředek k výdělku, cítím potřebu a skoro povinnost, napsat k novému ceníku pár slov. 

Nebudu se rozepisovat o tom, jak všechno zdražuje a kdo za to může, každý ať si na to udělá názor sám. Pro mne je podstatné, že vstupy, bez kterých se neobejdu, zdražily také. Bez ohledu na to, že se snažím nakupovat co nejlevněji, chci také udržet kvalitu a standard, který je panenského medu důstojný. A pokud chci se včelami zůstat alespoň v trochu rozumném mínusu, který já i rodina unese, musím tento růst do cen aspoň z části promítnout. 

Letos jsem, mimo jiné, zainvestoval šestimístnou částku do vybavení na zpracování medu, aby byla kvalita pro vás stále ta nejvyšší dosažitelná. Nečekám, že by se to někdy vrátilo, pro to to nedělám, ale i altruismus má své meze :). O tom ale jindy, novinek bude letos opravdu hodně. 

Pro zajímavost za všechny, jen ty hlavní položky:

  • sklenice - růst o 46% 
  • víčka - růst o 21%
  • invertní krmivo - růst o 45% 
  • rámky - růst o 20%

...a tak bych mohl pokračovat dlouho, ale asi ani nechci. Cílem bylo jen ilustrovat na pár příkladech, že zdražení tak kvalitního medu, jako je ten náš panenský o průměrných 20% oproti loňsku ani zdaleka nepokryje náklady a růst cen, kterému se nedá vyhnout. Včely jsou živé bytosti a nejde se o ně nestarat pořádně, protože je to drahé. Aspoň já to neumím. S tím jsem do toho ostatně šel a z toho neslevím. Ceník zveřejňuji teď, bez ohledu na to, jaká bude letos snůška a kam se pohnou ceny ostatních včelařů. Nezajímá mne to, nesrovnávám se, dělám věci bez kompromisů a nespekuluji. Sám si určuji férovou a dostupnou cenu, vážím si práce své a svých několika desítek tisíc zaměstnankyň :). 

Podívejte se, prosím, do sekce produkty, tam je nový ceník k dispozici, případně klikněte zde. Pokud vám ceny přijdou vysoké, máte pravdu.  Pokud kvůli tomu nebude mít o můj med zájem, pochopím to a zlobit se nebudu. Pořád ale trvám na tom, že vám nabízím tu nejvyšší dosažitelnou kvalitu za férovou cenu, která vychází ze vstupů. Svoji práci a čas do ní nepočítám, protože na radost se cenovka lepit nemá a nedá. 

Díky všem, kteří dočetli až sem a těším se s vámi na další novinky z letošní, právě začínající, nabité včelařské sezóny.