Včelařův rok - Říjen

04.10.2021

V říjnu by měly být všechny hlavní úkony podletí, jako je krmení a léčení už nějaký ten týden hotovy. Včely jsou stále aktivní, při teplotách na 10°C vyletují za pylovou pastvou ze zlatobýlu, aster nebo břečťanu. Plochy plodu se zmenšují, na konci října by měla být včelstva ideálně zcela bez plodu. Stále pokračuji v monitoringu spadu varroa a v případě, že by některé ze včelstev někde loupilo a nanosilo si roztoče z vykrádaného kolabujícího včelstva, můžu snížit stav foretických roztočů nejlépe krátkodobým odparem kyseliny mravenčí. používám klasické houbičky, od letoška zkouším i odpařovač Yannick. V tuto dobu vzhledem k teplotám používám už 85% kyselinu, ale skutečně jen tam, kde hrozí závažná reinvaze. Spad do cca 2-3 roztočů už teď neřeším a po ukončení plodování v prosinci "dočistím" včelstvo pokapem kyselinou šťavelovou v cukrovém roztoku. 

Na začátku října, když to dovoluje slunné a teplé počasí jen zkontroluji zásoby v horních nástavcích (kvůli možné loupeži, kdy není zřejmé, že zásoby mizí) a vyjmu nosiče thymolu z druhého kola podletního tlumení varoázy. Pásky byly ve včelách zhruba 3 týdny, jsou pěkně přitmelené a obalené propolisem. Přesto se snažím pracovat rychle a moc do včel nekouřit, pokud to situace nevyžaduje. Toto bývá na dlouhou dobu poslední zásah do včelstva, následovat bude až léčení pokapem kyselinou šťavelovou na začátku prosince. 

Co v říjnu udělat:

  1. kontrolovat spady roztoče a případně zasáhnout krátkodobým odparem
  2. poslední kontrola zásob a stavu včelstev, už nerozebírám, kontroluji po nástavcích pohledem ze shora
  3. vyjmout nosiče léčiv z druhé vlny léčení
  4. může se začít s přípravami na další sezonu, počasí stále dovoluje natírání nástavků, čištění den a rámků, nebo vytavování starých souší. 

Co v říjnu nedělat:

  1. doplňovat zásoby, už je na to pozdě, lze doplnit po rámcích zavíčkovaných zásob. Pokud najdeme včelstvo bez zásob, buď doplním zásobními rámky, nebo spojím s jiným včelstvem. Je ale potřeba vždy přijít na to, proč ke ztrátě zásob došlo. Někdy je to loupež, pak je včelstvo takto vykradené nejspíš před kolapsem a je tedy lepší ho nechat být, nebo rovnou vysířit, nežli riskovat zavlečení nákaz do zdravých včelstev. Jindy nemusí jít o loupež, ale včelstvo mohlo velkou část zásob proplodovat, nebo přesunout níže do blízkosti posledního plodu. Pak nahoře najdeme na středu 2-3 plné plásty a zbytek prázdné souše. Takový stav nechávám jak je, pokud mám, pro klidný spánek doplním o 2 rámky zásob.  
  2. Manipulovat s velikostí česen a nastavením oček
  3. Léčit, nemá to v tuto dobu žádný smysl, většina roztoče je pod víčky posledního plodu, je potřeba počkat na bezplodé období. Pokud je vysoký spad kvůli reinvazi z loupeží, je vhodné jen odlehčit foretické roztoče krátkodobým odparem a zbytek nechat na zimní léčení bez plodu. 
  4. Zateplovat  - naopak je třeba, aby včely omezily plodování a zastavil se tak i vývoj roztočů. K tomu napomůže chlad z venku, který včely lépe pocítí bez zatepleného stropu nebo stěn. Zateplení přijde na řadu až po zimním slunovratu, kdy včely obnoví plodování.